Grafik Tasarım Nedir?

Grafik Tasarım Nedir
Grafik Tasarım Nedir

Grafik Tasarım Nedir?

“Grafik Tasarım Nedir?” sorumuzu öncelikle “Grafik” ve “Tasarım” kelimelerinin bireysel anlamlarını inceleyerek çözümleyeceğiz. Sonra ise “Grafik Tasarım” tanımlayıp ilk başlağımızı bitireceğiz.

Grafik Nedir?

Aslında gördüğünüz çoğu şey bir grafiktir. Örnek verecek olursam resimler, çizimler, diyagramlar, haritalar, oyunlara canlılık katan görseller, kazağınızın üzerindeki görseller ve daha sayamadığım bir sürü şey aslında birer grafiktir.

Tasarım Nedir?

Tasarım planın, bir nesnenin ya da bir inşa süreci içinde mimari ve mühendislik çizimler ile meydana gelmesine denir. Kelimemiz hem isim hem de tasarlamak fiilidir. Tasarlamak nesne, mekan veya ürün için plan oluşturmaya denir.Günümüzde tasarımın bir çok alanı vardır.Bunlar mimarlık, iç mimarlık, mühendislik, peyzaj tasarımı, endüstriyel tasarım, moda tasarımı ve bizi en çok ilgilendiren yazımızın başlığı “Grafik Tasarım”.

Grafik Tasarım Nedir?

Hem grafiği hem tasarımı incelediğimize göre gelin “Grafik Tasarım” gelin bakalım.

Grafik Tasarım tasarımın alt başlıklarından biridir. Grafik Tasarımı baskı ya da dijital ortamlarda gördüğümüz, 2 boyutlu veya 3 boyutlu yapılan her türlü afiş, dergi, kitap, billboard, logo, ambalaj, animasyon, film, oyun, poster tasarımlarıdır. Grafik Tasarımının 11 temel kuralı vardır. Bunlar hizalama, vurgulama, oran, denge, karşıtlık, hareket, görüntü, yakınlık, tekrarlama, ritim ve birliktir. Bunlara detaylı olarak bir yazıda toparlayacağım için şimdilik geçiyorum. Kısacası bu 11 temeli bilmeden Grafik Tasarımı yapmak neredeyse imkansızdır. Grafik Tasarımı yapmak için bir kaç programda bilmek gerekir. Profesyonel anlamda Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe Indesign vb. programlar bilinmesi gerekirken sadece Canva ve Adobe Spark ile de görsel düzenlemeler yapılabilir. Bunlarla ilgili de youtube kanalımda eğitimler başlatacağım.

Grafik Tasarım Nedir

Grafik Tasarımcı Kimdir?

Grafik Tasarımcısına Grafiker denir. Grafikerler yukarıda bahsettiğim program ve konularda uzman kişilerdir. Üniversitelerde çeşitli bölümleri mevcuttur. Yine de kendi çabalarınızla Grafiker olabilirsiniz. Bunun için sadece program bilgisi ve temel kuralları bilmek yetmez güzel bir portföy sahibi de olmanız lazım. Grafiker olabilmek için bir önemli kuralda müşterinizden aldığınız briefe uygun ve hayal gücü yüksek özgün tasarımlar çıkartabilmektir. Yani tasarımlarınız müşteri için eşsiz olmalıdır.

Türkiye’de Grafik Tasarımcıları Ne İş Yapabilirler?

Grafik Tasarımcıları yani Grafikerler ülkemizde yetenekleri doğrultusunda farklı firmalar, kuruluşlar ve freelancer(serbest çalışan) olarak çalışabiliyorlar. Başlıca Grafik tasarım şirketlerinde, Reklam Ajanslarında, Basım şirketlerinde ,Web Tasarımcısı olarak çalışan Grafikerler çok daha başka yerlerde de iş fırsatı bulabiliyorlar. Önemli olan sağlam bir portföy sahibi olabilmek.

Yazımı burada sonlandırıyorum. Benim hatalarımı söylemek için ve sorularınız için yorumları ve iletişim sayfamı kullanabilirsiniz.

Okuduğunuz İçin Sizlere Teşekkür Ederim

Herkese iyi günler diliyorum

You May Also Like

About the Author: Yakup Ağız

8 Comments

  1. Canva ve Adobe Spark öğrenmek basittir.Zaten size hazır sunulan şablonlar aracılığı ile güzel ve yaratıcı çalışmalar çıkartılabilir. Yine de bu iki web tabanlı program hakkında bir video hazırlıyorum orada da göreceksiniz kullanımı açısından bir zorluk yok.
   Adobe Photoshop, Adobe Illustrator ve Adobe ındesign biraz daha karışık programlar olduğu için öğrenmesi biraz daha zordur.Profesyonel anlamda öğrenebilmeniz zaman alabilir. Bunlarla ilgili eğitim videolarını Canva ve Adobe Spark’tan sonra yayınlamaya başlayacağım.
   Genel olarak konuşacak olursam zor ya da basit olması pek anlam etmez her şey senin ne kadar öğrenmek istediğine bağlı.Bu yüzden kesin olarak şu kadar sürede öğrenebilirsin diyemem.
   Umarım cevabım tatmin edici olmuştur?Başka bir sorun olursa yorumun altına yazabilir ya da iletişim sayfasından bana ulaşabilirsin?
   Sorun için teşekkür ederim.İyi Günler Diliyorum ?

   1. Temel programlardan iyi bir grafik tasarım için gereken programları sıralı haline listeleyebilir misin?
    Bir de bu programların eğitimi için kaynaklar neler?
    1 milyon yazılımcı projesi hakkında neler düşünüyorsunuz?

    1. Öncelikle bana göre basit anlamda afiş ve sosyal medya gönderisi hazırlamak için Canva veya Adobe Spark yeterli ama profesyonel bir çalışma için Adobe Photoshop, Adobe Illustrator ve Adobe Indesign’ı bilinmesi gereklidir. Eğitim konusuna gelecek olursak bunlar için yazılan kitaplar mevcut bunun yanında Udemy ve YouTube üzerinden faydalı bir çok eğitim mevcut bunlardan yararlanabilirsiniz. 1 Milyon Yazılımcı projesini bizzat araştırmadım maalesef?

     1. Cevabın için teşekkür ederim. Bu alana olan ilgimden dolayı başlamayı düşünüyorum ama en temelden ilerleme konusunda henüz bir rota belirlemedim şimdi ilk adım direk canva veya Adobe ındesing mi?

     2. Aslında direk şu programdan başlayın diyemem ama her programda bulunan ortak araçlar vardır. Bunların işlevlerini öğrenebilirsiniz.

 1. Geliştirmekte olduğun site ve özelikle grafik tasarım alanı için okuduğun bölüm ve üniversitede buna yönelik derslerin var mıydı?
  Yoksa tamamen kendini geliştirme üzerine mi ilerledin?
  Peki üniversitesi grafik tasarımda önemli mi?

  1. Son sorunuzdan başlamak istiyorum üniversitenin grafik tasarımdaki önemini bilmiyorum çünkü bölümüm grafik tasarım değil. İlk sorularınıza dönecek olursak okuduğum bölümde temel dersleri gördüm ama ben daha çok kendimi geliştirerek ilerlemeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube
LinkedIn
Instagram